Ses Teli Nodülü

Horlama ve Uyku Apnesinde Cerrahi Tedavi
05/07/2017
Stapedektomi
05/07/2017

Ses Teli Nodülü

Ses Teli Nodülü

Ses teli nodülü ses tellerinin birbiri ile temas ettiği serbest kenarları üzerinde oluşan, tek ya da iki taraflı olarak görülen, iyi huylu büyümelerdir.

Uzun süre kalan polipler sertleşerek nodülleri oluşturur. Ses tellerinin yanlış ya da kötü kullanımına bağlı olarak oluşurlar.

 

Belirtileri

Nodül, vücudumuzun en çok tramvaya maruz kalan bölgesi olan ses tellerinde tekrarlayan basınçlı travmaya bağlı oluşur. Ses teli nodülünün belirtileri genellikle ses kısıklığı ve seste kabalaşmadır. Profesyonel ses kullanıcısı sesinin daha alçak perdeden çıktığını ya da sesinin normalden daha soluklu, hışırtılı olduğunu ifade edebilir.

 

Tedavisi

 

Ses Terapisi

Sesin kötü ya da yanlış kullanımına bağlı bir ses problemi olan nodülü tedavi etmenin ideal yolu, sesin bu şekilde kullanımına devam edilmemesidir. Sesi doğru kullanacak şekilde alışkanlıklar edinilmesi ve ses tellerine aşırı basınç uygulanmasını engelleyecek doğru vokal tekniği kullanımı, hem nodüllerin küçülmesini hatta yok olmasını sağlayacak, hem de tekrar oluşma riskini ortadan kaldıracaktır.

 

Fonomikrocerrahi

Bazı nodüller tedaviye fazlasıyla dirençlidir. Uygun ses tekniği, sımsıkı takip edilen ses hijyeni kuralları ve hatta ses terapisine rağmen düzelmeyen nodüller, fonomikrocerrahi adını verdiğimiz, genel anestezi altında mikroskop aracılığı ile yaptığımız ameliyatlar ile tedavi edilmektedir.