Geniz Eti Ameliyatı

Stapedektomi
05/07/2017
Bademcik Ameliyatı
26/08/2017

Geniz Eti Ameliyatı

Bademcik Ve Geniz Eti

Bademcik(tonsil) ve geniz eti(adenoid) olarak adlandırılan dokular vücudun savunmasından sorumlu lenfoid dokuların bir parçasıdır. Bazen enfeksiyonlara bağlı,bazen de yapısal olarak büyük olabilirler.

İleri yaşlarda küçülme eğilimi gösterirler. Geniz eti ve bademciğin büyük olması solunuma engel oluşturarak solunum bozukluklarına ,gece uykuda solunum durmasına(uyku apnesi),kulak ve sinüslerin havalanmalarını bozarak orta kulak ve kronik sinüs problemlerine yol açabilir.Ayrıca ortodontik bozukluklara,yüz gelişim bozukluklarına ve konuşma bozukluğuna da yol açabilirler. Bademcik ve geniz etine “A grubu beta hemolitik streptokok” denen bir mikroorganizma yerleşirse kan yoluyla yayılarak eklem romatizmasına,kalp kapak bozukluklarına ve bazı böbrek problemlerine yol açabilir.

Eğer bademcik ve geniz eti vücut için faydalı olmaktan çıkıp zarar verir hale gelirse ve bu durum ilaç tedavisi ile çözülemezse bademciğin ve/veya geniz etinin alınması gerekir. Bunun için kriterler şöyle sıralanır:

1- Geniz eti ve bademcik büyümesine bağlı olarak solunum zorluğu ve daha önemlisi uyku apnesi olması

2- Bademcik etrafında apse(peritonsiller apse)

3- Kötü huylu tümör şüphesi(biopsi amacıyla alınır)

4- Diş,çene ve yüz yapılarını bozan geniz eti ve bademcik büyümesi

5- Son 1 yılda 7 kez,son 2 yılda 5 kez ve son 3 yılda 3 er kez arka arkaya bademcik iltihabı geçiriyor olmak

6- Kalp kapak bozukluğu olan kişiler(enfeksiyon odağını ortadan kaldırmak için)

7- Sık kulak iltihabı geçirilmesi veya kulakta inatçı sıvı birikimi

AMELİYATLAR HANGİ YAŞTA YAPILIR?

Alt yaş sınırı zorunlu haller dışında 4-5 yaş civarındadır. Ama zorunlu hallerde bu yaş 1 e kadar düşebilir. Üst yaş sınırı yoktur

BADEMCİK AMELİYATI RİSKLİMİDİR?

Ameliyatın türünden bağımsız olarak her 14.000 ameliyattan 1 inde anesteziye veya cerrahiye bağlı ciddi komplikasyon riski istatistiksel olarak mevcuttur.Ameliyat sonrası ciddi kanama oranı 5000 ameliyatta 1 dir. Alınan bademcik ve geniz etinin savunma işlevini ağız içerisindeki(damakta,yutak arka kısmında ve dil kökünde)binlerce lenfoid yapı üstlenmektedir.